Metabolik Cerrahi Tip 2 Diyabet (Şeker) Ameliyatı

Metabolik Cerrahi Tip 2 Diyabet (Şeker) Ameliyatı

Metabolik cerrahi terimi günümüzde diyabet cerrahisini tanımlar. Ameliyattan tip 1 diyabetli kişiler yeterli bir fayda göremez. Pankreastan salgılanan insülin düzeyine bağlı olarak tip 2 diyabette uygulanabilir. Temel prensipleri vücudun insülini etkin şekilde kullanımının ve yeterliliğinin sağlanmasıdır.

Loop Bipartition Ameliyatı

Obezite ile ilişkili kontrolsüz tip 2 Diyabet Hastalığı tedavisindeki bir cerrahi yöntemdir. Bu ameliyatta geniş bir tüp mide (gastric sleeve) yaptıktan sonra ince barsağın planlanmış ve ölçülmüş bir kısmı mide çıkışına yakın dikilir. Böylece hem normal hem de kısa yoldan barsak pasajı sağlanır. Kan şekeri kontrol altına alınır ve hasta zayıflar.

Roux en Y transit bipartition

Bu ameliyatta da geniş bir tüp mide (gastric sleeve) yaptıktan sonra ince barsağın planlanmış ve ölçülmüş bir kısmı kesilir. Kalın barsağa yakın uç mide çıkışına birleştirilir.  Üst uç ise iyice kalın barsak yakınına dikilerek etkin bir kan şekeri ve diyabet kontrolü sağlanır, hasta kilo verir.

Duodenal Switch Ameliyatı 

Duedonal Switch diğer adıyla biliopancreatic diversion ameliyatı; yüksek oranda emilim engelleyici ve kısmen de hacim kısıtlayıcı bir ameliyattır. By-pass ve sleeve birleşimi gibidir. Bu ameliyat, süper obez dediğimiz kitle indeksi 50’nin üzerinde olan ve diyabetik hastalarda, daha önce tüp mide ameliyatı geçirmiş tekrar kilo alan hastalarda cerrahi seçenek olarak sunulabilir. Aynı zamanda kontrolsüz diyabeti olan hastalar için de en uygun yaklaşımlardan biridir.

Ücretsiz Danışmanlık
Lütfen tüm alanları doldurun.
CAN GEZİ & NEHİRLE AKARKEN KEŞİFLER KULUBÜ
TURSAB
Copyright © 2019 CANGEZİ | Haberler | Çözüm Ortakları | Bize Ulaşın